نگاهی به کتاب علی حق شناس «تاثیر معماری پایدار در تاریخچه فرهنگ معماری ایران»

 

نگاهی به کتاب «تاثیر معماری پایدار در تاریخچه فرهنگ معماری ایران» مهندس علی حق شناس - در حال حاضر یکی از مسائل مطرح در جهان، موضوع توسعه پایدار و همساز شدن تمدن بشری با محیط و طبیعت، در راستای حفظ آن است. این مشکل به خصوص با افزایش جمعیت افزایش سطح مصرف به عمده ترین چالش پیش روی تمدن مدرن بشری تبدیل شده و توجه بسیاری از متفکرین، دانشگاهیان، سیاستمداران و فعالان فرهنگی را به خود جلب نموده است.

ادامه مطلب: نگاهی به کتاب علی حق شناس «تاثیر معماری پایدار در تاریخچه فرهنگ معماری ایران»

مهندس خوش گفتار منفرد دیدگاه نسبت به معماری معاصر ایران

 

فارغ التحصیل دبیرستان دارالفنون تهران

فارغ التحصیل رشته مهندسی معماری دانشگاه علم و صنعت ایران

از اعضا اولیه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

پروانه اشتغال به کار مهندسی از وزارت راه و شهرسازی

پایه یک ( ارشد ) با صلاحیت های طراحی - نظارت - اجرا

    نایب رئیس هیأت مدیره شرکت ساختمانی اندیشه گستر البرز ( مجری کارشناسی و ارزیابی پرونده های) شعب بانک مسکن در سراسر ایران

  نایب رئیس هیأت مدیره و خزانه دار انجمن مهندسین ساختمانی و تأسیساتی شهرستان قدس

  عضو هیأت موسس کانون انجمن های مهندسان ساختمانی و تأسیساتی استان تهران

  رئیس هیأت رئیسه و عضو هیأت رئیسه گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

ادامه مطلب: مهندس خوش گفتار منفرد دیدگاه نسبت به معماری معاصر ایران

از آکادمی سلطتنی هنرهای بریتانیا و فعالیت‌‌های معمارانه‌اش چه می‌دانیم؟ به بهانه‌ی نامزد شدن دفتر معماری دیگر در جایزه‌ی دورفمن ۲۰۱۸

 

به نقل از سایت رسمی آکادمی سلطنتی هنرهای بریتانیا علیرضا تغابنی و همکاران در دفتر معماری دیگر یکی از پنج نامزد برگزیده‌ی جایزه آکادمی سلطنتی دورفمن هستند. امسال اولین دوره‌ی جایزه سالانه‌ی معماری خود را برگزار می‌کند. در خبری که در رابطه با فعالیت‌ها و اهداف دفتر آقای تغابنی در این سایت منتشر شده است، توجه ایشان به زمینه‌های پایداری پروژه‌ها و همچنین ایجاد راهکارهای معاصر در پاسخ به معماری سنتی ایران برشمرده شده است. برای جامعه‌ی معمار که اخبار مسابقات و جوایز را هر روز دنبال می‌کنند، خبر نامزدی دفتر معماری دیگر به سرپرستی علیرضا تغابنی برای دریافت جایزه‌ی «آکادمی سلطنتی دورفمن[۱]»جالب‌توجه به نظر می‌رسد. معمولاً جایزه‌هایی که خارج از محدوده‌ی خاورمیانه و در رقابت‌های جهانی به معماران اعطا می‌شوند از ارزش بالاتری برخوردارند؛ اما این‌بار با نامی ناآشنا مواجه شده‌ایم: آکادمی سلطنتی دورفمن. امّا این آکادمی چه نهادی است و جایگاه آن در دنیای هنر و معماری دنیا کجاست؟ 

ادامه مطلب: از آکادمی سلطتنی هنرهای بریتانیا و فعالیت‌‌های معمارانه‌اش چه می‌دانیم؟ به بهانه‌ی نامزد شدن دفتر...

معماری معاصر ایرانی از سال ۱۳۰۰ خورشیدی تا به امروز

رواج معماری ایرانیان با «معماری اروپایی» در دوره قاجار اتفاق افتاد و ایجاد بناهایی مشابه در میان اشراف قاجار و سپس مردم میانه حال ایجاد شد. قاجاریان از طریق سفرنامه ها و عکس‌ها با معماری اروپا آشنا شدند و از این رو ساختمان‌های این دوره بدون آگاهی  هیچ علم و منطقی  از قواعد سبک‌های اروپایی ایجاد می‌شدند. در حالی که بسیاری از مورخان تفاوت میان معماری قاجار و معماری اروپا را ناشی از تقلید نادرست از غرب می دانند که فهمی از ریشه‌های نظری مدرنیته نداشت

ادامه مطلب: معماری معاصر ایرانی از سال ۱۳۰۰ خورشیدی تا به امروز

معماری به سبک پهلوی مهندس نازنین فدوی

 معماری پهلوی که از آن گاها معماری معاصر ایرانی نام می برند  ما را به کنکاش درباره دوره ی بسیار مهمی از تاریخ معاصر ایران که همزمان با دوران تجدد در کشور است، می برد.  در فاصله  سال های 1304-1357 تاریخ ایران دستخوش تحولاتی عظیم می شود که بر تک تک عناصر شهرها  تاثیر می گذارد از جمله هنر و معماری. به دلیل ماهیت عظیم  معماری دوره پهلوی باید صدها صفحه در مورد آن مطلب نوشت.

ادامه مطلب: معماری به سبک پهلوی مهندس نازنین فدوی

بالا